Екзопротезування дефектів щелепно-лицевої ділянки - Клініка Sirius-Dent

Щелепно-лицева хірургія

Екзопротезування дефектів щелепно-лицевої ділянки

Екзопротезування дефектів щелепно-лицевої ділянки – це методика відновлення частин обличчя, втрачених внаслідок травм, вогнепальних поранень та хірургічного лікування онкологічних захворювань. Екзопротези застосовують для заміщення відсутньої вушної раковини, носа, орбіти ока або цілої частини обличчя. Протези виготовляють індивідуально та практично повністю імітують їх за формою та кольором, чого неможливо домогтися за допомогою реконструктивної пластичної операції.

При відновленні вушної раковини та носа за допомогою власних тканин пацієнта (хрящової тканини та шкірних клаптів) результат операції часто непередбачуваний. Пересаджена шкіра відрізняється за кольором, а також змінює свою форму в процесі загоєння, тому вухо або ніс після реконструктивної операції не виглядатимуть природно. Протезування вушної раковини чи носа дозволяє максимально точно відновити їхню форму, забезпечуючи кращий естетичний результат.

У клініці Sirius-Dent екзопротезування дефектів обличчя проводить головний лікар, стоматолог-ортопед, хірург-імплантолог, щелепно-лицевий хірург Денис Вячеславович Валькевич. Денис Вячеславович є чинним членом Європейської асоціації черепно-щелепно-лицевих хірургів (EACMFS) та щелепно-лицевим хірургом Центру патології голови та шиї на базі клінічної лікарні «Феофанія» у Києві.

Унікальна методика заради найкращого естетичного результату

Екзопротезування дефектів щелепно-лицевої ділянки – це найскладніший розділ ортопедичної стоматології. Необхідно створити правильну скульптуру протеза обличчя, щоб він щільно прилягав до шкіри, не утворюючи проміжків. Але найскладнішим завданням є точно відтворити колір шкіри, щоб протез не відрізнявся від оточуючих тканин. Тільки в такому випадку він повною мірою виконуватиме свою естетичну функцію.

У створенні скульптури екзопротезу та підборі кольору шкіри беруть участь скульптор і художник. Але оскільки послуга протезування дефектів обличчя доступна лише в небагатьох клініках нашої країни, знайти фахівців, здатних виконати художню частину роботи, дуже складно. Денис Вячеславович самостійно освоїв навички академічного малюнка та художнього живопису, які дозволяють йому точно підібрати колір протеза у тон шкіри. У разі потреби до роботи над протезами залучать команду скульпторів та художників, яким Денис Вячеславович передав свої знання.

Тільки у Sirius. Відновлення обличчя за допомогою екзопротезування

Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.

що варто знати

Покази та протипокази до протезування дефектів та відновлення щелепно-лицевої ділянки

Показом до протезування є наявність дефектів обличчя, які неможливо усунути за допомогою реконструктивної пластичної операції. Протезування можливе при повній або частковій втраті органу (вушної раковини, носа), наявності комбінованих дефектів обличчя (відсутність вушної раковини та ока, носа та орбіти ока) або втрати цілої частини обличчя (вилицевої кістки, орбіти, вушної раковини). Виготовлення протезу вушної раковини показано також якщо вона відсутня з народження чи недорозвинена.

Важливими умовами встановлення екзопротезів при дефектах обличчя є готовність пацієнта співпрацювати з щелепно-лицевим хірургом та виконувати його рекомендації, а також розуміння того якого результату від протезування можна очікувати у конкретному випадку (обговорюється на консультації). Якщо причиною виникнення дефектів обличчя стало хірургічне лікування онкологічного захворювання, протезування проводять у середньому через 6-12 місяців після операції, щоб переконатися у відсутності рецидиву.

Види щелепно-лицевих протезів

Існує декілька класифікацій щелепно-лицевих протезів.

Залежно від розташування розрізняють:

  • позаротовий протез (епітез носа, епітез повік та ока, епітез вушної раковини, лицьова маска, багаторівневий протез);
  • внутрішньоротовий протез (зубний протез, піднебінний обтуратор).

Залежно від типу матеріалу виготовлення, є два види щелепно-лицевих протезів:

  • пластикові. Виготовляються з акрилу, жорсткі на дотик. Пластикові протези для заміщення дефектів на обличчі використовувати небажано, тому що їх дуже важко розфарбовувати;
  • із медичного силікону. Він може мати різний рівень щільності та прозорості, тому найкраще імітує шкіру людини, зокрема, на дотик. На відміну від пластику, за допомогою силікону можна створити велику різноманітність форм протезів.

У клініці Sirius Dent для виробництва щелепно-лицевих протезів використовують спеціальний медичний силікон високої якості виробництва Німеччини. Він повністю безпечний для організму людини та дозволяє максимально реалістично відтворити відсутню частину обличчя. Індивідуально спроектований екзопротез друкується на 3D-принтері.

Як підготуватися до протезування щелепно-лицевої ділянки

Протезування дефектів обличчя (встановлення екзопротезів) починається з консультації з щелепно-лицевим хірургом. Наступний етап – конусно-променева томографія (КТ) обличчя. Дослідження дозволяє детально вивчити кісткові структури обличчя та визначити в які точки необхідно встановити титанові імплантати, на яких кріпиться протез носа або вушної раковини.

На повторній консультації, проаналізувавши знімки КТ та очікування пацієнта від протезування, щелепно-лицевий хірург розповідає йому якого результату можна очікувати у конкретному випадку. Лікар також попереджає про складнощі, які теоретично можуть виникнути при протезуванні дефектів обличчя, щоб пацієнт спільними зусиллями був готовий їх подолати.

Наступний етап підготовки до протезування щелепно-лицевої ділянки – сканування обличчя або КТ обличчя (з м’якими тканинами), на основі яких проводиться 3D-моделювання його результатів. Пацієнт побачить як виглядатиме його обличчя після встановлення протеза. Після затвердження результатів 3D-моделювання обличчя починається процес протезування.

Етапи та методи протезування щелепно-лицевої ділянки

Протезування дефектів щелепно-лицевої ділянки проводять у кілька етапів:

  1. Вживлення у кістку титанових імплантатів (кріпильної конструкції) для фіксації майбутнього протеза.
  2. Виготовлення протеза (проводиться через 3-6 місяців після приживлення імплантатів). Протез друкується на 3D-принтері.
  3. Фіксація протеза вушної раковини чи носа на імплантати. Погодження анатомічної форми протеза з пацієнтом.
  4. Попереднє забарвлення протеза (може проходити без участі пацієнта).
  5. Фінальна розмальовка протеза. Проводиться, коли протез одягнений на обличчя пацієнта, щоб максимально точно відтворити необхідний відтінок шкіри (використовуються фарби кількох кольорів).
  6. Нанесення на протез фінального шару, що закріплює фарби та перешкоджає їх стиранню під час носіння.

Можна виготовити два варіанти протеза для заміщення дефектів обличчя, повністю ідентичних за формою, але різних за кольором. Наприклад, зимовий варіант (розрахований на більш світлий колір шкіри) і літній (під колір засмаги).

Результат протезування щелепно-лицевої ділянки

Результатом протезування дефектів щелепно-лицевої ділянки є відновлення форми та кольору втраченого органу або частини обличчя. При дуже близькому розгляді може бути видно малопомітні переходи між протезом і шкірою. Їх можна замаскувати за допомогою декоративної косметики (тонального крему, цупкої пудри). Після протезування дефектів обличчя спостерігаються позитивні зміни у психологічному стані пацієнта, він може повернутися до активного соціального життя.

Реабілітація та порядок відновлення після протезування щелепно-лицевої ділянки

Реабілітація після відновлення обличчя за допомогою екзопротезування не потрібна. Протез бажано носити постійно, але, якщо під час сну він заважає або може пошкодитися, краще його знімати. Протез необхідно періодично мити теплою водою з милом.

Чи необхідно протезувати та виправляти дефекти щелепно-лицевої ділянки?

Дефекти щелепно-лицевої ділянки необхідно протезувати, тому що вони критично знижують самооцінку, негативно впливають на психологічний стан та взаємодію у соціумі. Протезування – це важливий етап соціальної реабілітації, що дозволяє не уникати контактів з людьми та жити повноцінним життям.

Популярні питання

З чого роблять протези для обличчя?

Протези для обличчя виготовляють із пластику (акрилу) та медичного силікону. Силікон може мати різний рівень щільності та прозорості, він імітує шкіру людини на вигляд і на дотик. Пластик — жорсткіший матеріал, тому для виготовлення протезів він використовується рідко.

Чи може протезування відновити функції втрачених органів?

Протези відновлюють форму та колір втраченого органу, тобто, виконують естетичну функцію. Протез вушної раковини певною мірою сприяє відновленню слуху завдяки своїй анатомічній будові (за відсутності патологій середнього та внутрішнього вуха). У іншому разі можна встановити протез, який відновлює слух, одночасно з протезом вушної раковини.

Скільки коштує протезування дефектів щелепно-лицевої ділянки?

Вартість протезування дефектів обличчя у кожному конкретному випадку визначається індивідуально та залежить від кількості імплантатів та розміру самого протезу. У клініці Sirius-Dent в Одесі вартість протезування в рази нижча, ніж у закордонних клініках, при такому ж високому рівні якості. Ми використовуємо ті ж сучасні технології (комп’ютерне 3D-моделювання) та матеріали (медичний силікон виробництва Німеччини) для виготовлення протезів дефектів щелепно-лицевої ділянки. Пацієнту не потрібно їздити за кордон для приміряння протеза, оскільки цю послугу він може отримати у своїй країні.

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації
This site is registered on wpml.org as a development site.